1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

İkinci senemde kazandım. Sıralamam 58.900 idi.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayatımda hedeflerimi koyduğum andan itibaren, Psikolojik Danışmanlık alanında kendimi yetiştirebileceğime inandım, bu alanın gerektirdiği niteliklere sahip olduğuma kanaat getirdim. Aynı zamanda PDR bölümünün önünün açık olması, iş alanları ve vermiş olduğu imkanlarının iyi olması da ailemin bana bu konuda destek vermesini sağladı. Bu bölüme gidebilmek için bir sene bekledim ve ilk hedefime ulaştım.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

PDR bölümünün öncelikle MEB bünyesinde veya özel okullarda psikolojik danışmanlık imkanı, sonrasında Rehberlik Araştırma Merkezlerinde ve Özel Rehabilitasyon Merkezlerinde psikolojik danışman, üniversite akademik kadrolarında psikolojik danışman, yine aynı sıfatla adliyelerde, askeri kurumlarda, cezaevlerinde, sosyal hizmet kurumlarında, emniyet genel müdürlüğü gibi birçok kurumda çalışma fırsatı sunuyor. Ben öncelikle okullarda psikolojik danışmanlık yapmak istiyorum ama yüksek lisans tarafını da düşünüyorum.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Aslına bakılırsa bu soru için net bir cevabım var, istediğim bölüme kendi sıralamamla gidebileceğim tek okul Kafkas Üniversitesiydi.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Yurtta kalıyordum, bu sene eve geçeceğim. Kars küçük bir şehir ve ulaşım konusunda sıkıntı çekmek imkansız, okul şehir merkezine çok yakın.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Okulum son zamanlarda ilerleme kaydediyor. Büyük okullar düzeyine gelemese de, naçizane fikrim, yeterli düzeye gelme konusunda bir çaba var.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Bu konuda malesef Kafkas Üniversitesi yetersiz. Faaliyette olan yalnızca birkaç kulüp var.

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümün bir zorluğu yok, okuması en keyifli bölümlerden biri bence. Okul şehrin soğuk olması ve bazı eksikler yüzünden biraz zorlayabiliyor. Üst sınıflarda daha çok alansal bilgilere yöneleceğimizi arkadaşlarım vasıtasıyla öğreniyorum.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Okulumuzda çok fazla öğretmen olmadığı için genelde öğrencilerle yakın ilişkiler kurabiliyorlar. Zorlayanlar da oluyor tabii ki.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bu konuda pek fazla bilgim yok ancak Türki Cumhuriyetlerdeki okullara daha çok öğrenci gönderildiğini biliyorum.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

PDR stajları genelde MEB ile ortak düzenlendiği için bu konuda pek sıkıntı yaşamadık.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek, tam da beni tanımlayan cümle. Hayalimin peşinden geldim, daha fazla çaba göstererek kendimi geliştirebilirim. Yarın akılda kalıp pişman olunacağına, daha fazla çabayla iyi üniversitelerden mezun olmuş düzeye gelebilmek mümkün.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Karsta çok fazla milletten insan var ve gayet güzel bir atmosfer var. Soğuk fazlasıyla var ama öldürmüyor merak etmeyin :) Bir hedefiniz varsa, pişman olmamak için elinizden geleni yapın, ben pişman değilim. 

 

Hemen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!