İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat bölümü öğrencisi anlattı biz de derleyip toparlayıp seninle buluşturduk! İstanbul güzel, şehrin fırsatları da... Peki ya Kültür Üniversitesi? Rakamlarla aran iyiyse ve asla onlarla uğraşmaktan sıkılmıyorsan; ben her gün matematiği severek yaparım diyorsan, gazetelerin ekonomi sayfası senin için basılmış gibiyse seni böyle alalım!

Eğer buraya aitsen, tercih listen için muhteşem bir fikir var aşağıda!


1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Evet, ilk girdiğim sene kazandım. YGS oldukça kötüydü. Beş yüz binlerdeydim. LYS biraz daha iyiydi iki yüz binlerdeydim.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Hayır, herhangi bir baskı yoktu. Hayalim denemez ancak hayalim olan bölüm için bir basamaktı.

3-Bu mesleği bitirdikten sonra ne yapmayı hedefliyorsun?

İktisat bölümünün alanı geniştir bu yüzden tam olarak şu işi yapar demek zor. Aslında iktisatçılar doğrudan muhasebeci ya da bankacı olarak görülür ama hem özel hem de kamu alanında çalışma imkanları vardır. Hukuk bölümünden ne olur demeye de gerek yok zaten. Meslek seçimi benim için hep zor bir aşama olmuştur. Son zamanlarda hukuktan mezun olduktan sonra bir yandan yüksek lisans yapıp bir yandan da avukatlık yapmak gibi düşüncelerim var diyebilirim. Ama en büyük hedefim akademisyen olmak.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden okuduğun okulu seçtin?

Aslında en büyük etkisi Çift Anadal Programı imkanıydı. Birkaç okul da bu imkanı sundu ama bana en cazip gelen Kültür’dü. Bir de hocaları saymak gerekir. Birbirinden kaliteli hocalar barındırıyor Kültür Üniversitesi. 

5-Yurtta mı kalıyorsun, okulun ulaşımı nasıl?

Ailemle beraber kalıyorum. Evime yakın olması da büyük bir avantaj, tek vesaitle okula ulaşabiliyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu? Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun?

Eğitim için iktisat bölümünde de hukuk bölümünde de birbirinden kaliteli hocalar mevcut. Birçok alanda isim yapmış ve muteber kimseler. Bu insanların tecrübelerinden bir nebze istifade edebiliyorsak ne mutlu bize. İş hayatımızda, öğrencilik hayatımızda işe yarayabilecek birçok bilgi öğrenebiliyorsunuz. Seminer konusunda hukuk fakültesi öğrencilere gerçek anlamda faydalı olabilecek hususları çok iyi seçiyor. Gerek hocaların gerekse kulüplerin girişimleriyle önemli kişiler okulumuzda seminer veriyor. İktisat fakültesinin bu yönünü genel anlamda zayıf buluyorum. Ülkemizde ekonomi alanında çok tecrübeli insanlar var ve bunları bizim okula getirmek çok zor olmasa gerek.

7-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

İktisatta öğrenciler sınav dönemlerinde sağlıklı bir çalışma temposu sağlayabilirlerse derslerden zorlanmayacaklarını düşünüyorum. Hukukta aynı şeyi söyleyemeyeceğim, her sene artan dersler ve ders yoğunlukları karşısında harcanan efor bir kat daha artıyor. Eminim benim gibi birçok öğrenci arkadaşım vardır, alttan ders almak bir alışkanlık haline geliyor.

8-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Bu, hocadan hocaya değişiyor. Ama genelde zorlayan, eğitiyor; eğiten de zorluyor. Bu aslında öğrencinin dersi ve hocayı sevebilmesine bağlı bir şey.

9-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Maalesef tek bildiğim şey her bölüm için belirli bir ortalama, yeterli bir İngilizce -bunun için de birkaç sınava giriliyor- gerekiyor. En son mülakatlar yapılıyor. Bildiğim kadarıyla birden fazla ülkeye gönderiyorlar.

10-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor? 

İktisat bölümünde zorunlu staj diye bir şey yok, en azından bizim okulda. Hukukta ise mezun olduktan sonra 6 ay adliyede, 6 ay da bir avukatın yanında zorunlu staj yapılıyor.

11-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi? Yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? 

Aslında yapmak istediğin şeyleri üniversite hayatında şekillendirebiliyorsun. Çünkü iyi bir üniversite veya iyi bir bölümü terazinin iki kefesine koysak benim için iyi bir üniversite ağır basardı. Çünkü ne kadar çok hayalin de olsa üniversiteye girmeden kesinlikle ben bunu tam olarak istiyordum veya istemiyordum diyemiyoruz. Sana sunulan imkanlar, hocaların kalitesi, öğrenci ilişkilerini artırabileceğin sosyal etkinlikler, kulüpler vs. bunlar ne kadar çok iyi ve ön plandaysa öğrencinin kendini ve etrafındakileri geliştirmesi daha hızlı ve başarılı olur. Bu nedenle iyi bir üniversitede sıradan bir bölüm okumak bence daha avantajlıdır diye düşünüyorum. Sonuç olarak ben Kültür Üniversitesi İktisat bölümüne kayıt yaptırmıştım ama bir hukukçu olarak mezun oluyorum.

12-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Okulun kampüsleri küçük olsa da sınava hazırlanan arkadaşlara gelmeyin diyemem çünkü burada her yönden çok farklı insan bulabiliyorsunuz ve farklı arkadaşlıklar kurabiliyorsunuz. Hukuk bölümünü isteyenler de kendinizi çok fazla yıpratmayın eğer kazanamazsanız çok fazla da üzülmeyin. Çünkü üniversitelerde ÇAP imkanı ile ilk sene standartın biraz üstünde çalışarak ikinci sene hukuk okuyabilirsiniz. Bu sizi biraz zorlasa da emin olun mezun olduktan sonra birçok kapı size açılacaktır.

Hemen İktisat bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!