1-İlk senende mi bu okulu kazandın? Hatırlıyorsan ya da söylemek istersen YGS/LYS sıralamanı öğrenebilir miyiz?

Hayır, ilk senemde bu bölümü kazanmadım. Daha öncesinde bir üniversiteye zaten devam ediyordum fakat bazı sebeplerden dolayı birinci sınıfta o bölümü bırakmaya karar verdim ve tekrar sınava girerek bu bölümü kazandım.

2-Seçtiğin bölüm senin hayalin miydi? Bu bölümü seçmende herhangi bir aile/çevre baskısı var mıydı?

Seçtiğim bölüm hayalim değildi ki zaten bölümün ilk öğrencileri olduğumuz için bu bölümü tercih döneminde gördüm ve o zaman araştırmaya başladım. Araştırdıktan sonra bölümün sunduğu imkanlar ve kapsadığı alanlar ilgimi çekti ve tercih listeme ekledim. Bölümü seçerken herhangi bir baskı olmadı ama tanıdığımız mühendis ve hukukçulardan aldığım olumlu geri dönüşlerin bölümü tercih listeme eklememde katkısı oldu.

3-Bu bölümün iş imkanları neler? Ya da sen bitirdikten sonra ne hedefliyorsun?

Öncelikle bu bölümü seçme sebeplerimden en büyüğü bölümün mezun olduğunuzda size sunduğu geniş iş olanakları diyebilirim. Batıda gayrimenkul geliştirme ve gayrimenkul yönetimi bölümleri çok yaygın ve tercih ediliyorken ne yazık ki ülkemizde bu konuda belli bir lisans eğitimi verilmiyordu. Bölümümüz, gayrimenkul geliştirme ve gayrimenkul yönetimi alanlarını bir araya getiren, derslerin %30'a yakınının hukuk, %30'a yakınının mühendislik, mimarlık ve yine %30'a yakının işletme, iktisat derslerinden oluştuğu çok kapsamlı bir bölüm. Yani bu demek oluyor ki siz mezun olduğunuzda aslında birçok farklı alandan bilgi sahibi olarak mezun olacaksınız ki bu da birçok iş kapısını size açacaktır. Mezun olduktan sonra hem 3. ve 4. sınıfta seçtiğiniz seçmeli dersler hem de 2. ve 3. sınıfın sonunda yaptığınız yaz stajları doğrultusunda gayrimenkul değerleme, gayrimenkul geliştirme ve gayrimenkul yönetiminin gerekli olduğu her türlü kamu sektörü ve özel sektörde kariyer yapma imkanı elde eder hale geleceksiniz. Tabii ben daha 2. sınıfı yeni bitirdiğim ve hala yaz stajımı sürdürdüğüm için mezun olduktan sonra kendimi hangi alanda geliştireceğime tam karar veremedim, onu da artık zaman gösterecek.

4-Senin bölümün için onlarca üniversite varken neden şu anda okuduğun okulu seçtin?

Bu soru bizim bölümümüz için pek geçerli değil sanırım :) Yerleştiğim yıl Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi adında olan tek bölüm bizimkiydi. Daha sonraki yıl bir vakıf üniversitesinde aynı isimle bu bölüm açıldı ancak önce açılmış olsaydı da yine Ankara Üniversitesini tercih ederdim çünkü hem akademik kadrosu açısından hem de ders programının çeşitliliği açısından beni oldukça tatmin eden bir üniversite.

5-Yurtta mı kalıyorsun, okula ulaşımın nasıl?

Üniversitenin öğrenci evlerinde kalıyorum yani bir nevi yurtta kalıyorum da diyebilirim. Benim kaldığım kampüsten fakültemin olduğu kampüse ulaşımımı 40-45 dakikada ve otobüs aracılığıyla sağlıyorum.

6-Okulunda bölümünle ilgili yeterli eğitim/seminer mevcut mu?

Bölümümüz seminer konusunda gerçekten çok büyük bir avantaj sağlıyor öğrencilerine. Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesinde bulunan bölümümüzün anabilim dalında her hafta yüksek lisans ve doktora öğrencileri için sektör seminerleri düzenleniyor. Her hafta sektörden kendi alanında uzmanlaşmış kişilerin geldiği bu seminerlere lisans öğrencileri de katılıp faydalanabiliyor ki bu seminerlere katılarak bölümümüzü çok daha yakından tanıma fırsatı elde ettiğimiz gibi sektörden insanlarla ve yüksek lisans, doktora öğrencileriyle de sohbet edip bilgi alışverişinde bulunma fırsatı elde edebiliyoruz.

7-Sence sosyal olarak yeterli bir yerde mi okuyorsun? Yeterince kulüp/proje faaliyeti var mı?

Ankara Üniversitesinin bir şehir üniversitesi olmasından dolayı kampüs hayatı pek yok diyebiliriz. Kampüs hayatının olmamasının dezavantajı da sosyal açıdan bir şeyler yapmak istiyorsanız biraz sizin etkinliklerin, kulüplerin peşinden koşmanız gerekiyor. Tabii ki birçok kulübün etkinlikleri oluyor ama bu etkinliklerden çoğu kez haberimiz bile olmuyor çünkü dediğim gibi belli bir kampüs anlayışı yok. Ancak siz istekli olduğunuz ve bir şeyler yapmak istediğiniz sürece size hitap eden birçok kulüp bulabilirsiniz. Misal 1. sınıftayken tiyatro topluluğunda yer aldım ve sene sonunda beraber bir oyun sergiledik. Hayatımın en güzel anlarından biriydi diyebilirim :)

8-Okuduğun bölümün ya da okulun zorlukları neler? Üst sınıflarda yaşayacakların hakkında bir bilgin var mı?

Bölümümüz, içerisinde çok farklı disiplinleri bir arada barındıran bir bölüm olduğu için derslerimiz çok çeşitli ve bu çeşitlilik birinci sınıfta yani bölüme ilk başladığınızda size bir miktar zor gelebiliyor. Örneğin gün içerisinde hem mühendislik dersiniz hem de hukuk dersiniz olabiliyor ama bu tempoya alıştıktan sonra derslerin çeşitliliği size keyif verir bir hal alıyor çünkü sürekli farklı dersler gördüğünüz bir programın içerisindesiniz. Durağanlığa pek yer yok yani :) Zamanla tempoya alışıp çalışma düzenini oturtmaya başladıkça bu bahsettiğim zorluklar da ortadan kalkıyor zaten.

9-Eğitimcilerin ilgi düzeyi nasıl? Zorlayan mı yoksa öğreten/yardımcı olan kişiler mi?

Sanırım bölümdeki arkadaşlarımla beraber kendimizi en şanslı hissettiğimiz konu budur diyebilirim. Eğitimcilerimizin hepsi öğrenci merkezli hareket eden, öğretme odaklı ve hepsi alanlarında uzman kişiler. Çoğu üniversite ve bölümde öğrenciler bölüm başkanı veya bölüm başkan yardımcısı ile iletişime geçmekte zorlanırken biz yaşadığımız en ufak bir problemde bile soluğu onların yanında alıyoruz ve onlar da bizi hiçbir zaman geri çevirmeden problemlerimizi dinleyip çözüm yolu bulmaya çalışıyorlar. Ayrıca teori ve pratiğin iç içe geçtiği bir bölüm olduğu için bazı derslerde sadece teorik bilgiyi aktarmakla kalmayıp uygulama safhasında da bizzat yanımızda olup işi en iyi şekilde öğrenmemiz için ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar diyebilirim.

10-Okulunun yurtdışı imkanlarıyla ilgili bildiğin birkaç şey varsa bizimle paylaşır mısın?

Bölümümüz Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu (RICS) tarafından akredite edilmiş olduğu için bölümden mezun olduğumuzda dünyanın 180 ülkesinde başka yeterlilik koşulu aranmaksızın çalışma ve işbirliği yapma gibi bir avantaja sahip olacağız.

11-Okulun, bölümün için sana yeteri düzeyde çalışma/staj imkanı sunuyor mu? Yoksa okul bittikten sonra her şey size mi kalıyor?

Şuan ikinci sınıfı bitirmiş ve bir kamu kurumunda staj yapan bir öğrenci olarak söyleyebilirim ki kesinlikle bölüm her öğrenciye yeterli düzeyde staj imkanı sunuluyor. 2. sınıf ve 3. sınıfın sonunda yaz aylarında 50 iş günü sürecek şekilde zorunlu bir staj eğitimi mevcut. Bu staj eğitimi iş başı eğitim diyerek geçiyor ve belli bir kredisi var. Staj yerlerimizi de bir yıl özelde ve bir yıl kamuda olmak üzere hocalarımız tarafından belirleniyor yani kendimiz staj yeri aramakla uğraşmıyoruz. Bence bu staj imkanının da şöyle bir avantajı oluyor siz son sınıfa geldiğinizde hem kamudaki hem özeldeki iş hayatını görmüş olduğunuz için mezun olduktan sonra hangi sektöre yöneleceğinizi, hangisine daha yatkın olduğunuzu mezun olmadan görmüş oluyorsunuz.

12-İyi ve duyulmuş bir üniversiteyi ilk hedef olarak alıp ilk tercihin olmayacak bir bölüme gitmek mi yoksa aslında hayalin olan bölüm için daha sıradan bir üniversite seçmek mi? Neden böyle düşünüyorsun?

Bu soru bence kişinin o üniversitede ve o bölümde okurken ne yaptığıyla ilgili ve o yüzden net bir şey söylemenin çok doğru olacağını düşünmüyorum. Ama tercih dönemi böyle bir ikilemde kalmış olsaydım kendimi en iyi geliştirebileceğime inandığım bölüm ve üniversiteyi tercih ederdim.

13-Okulun ve bölümün hakkında sınava hazırlanan öğrencilere birkaç tavsiye verebilir misin?

Tabii ki. Eğer üniversite eğitiminizi sadece teorik bilgiyle sınırlandırmak istemiyorsanız daha çok uygulama görelim, daha çok iş başı eğitim yapalım ve mezun olduğumuzda sektöre hakim, işe hazır bir şekilde mezun olalım diyorsanız tercih edebileceğiniz yerlerden biri kesinlikle Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümü. Hem Ankara Üniversitesi gibi köklü bir üniversitenin eğitim anlayışını içinde barındıran hem de gerek staj, gerek uluslararası akreditasyon gibi avantajlarıyla devlet üniversitesinde özel sektör mantığıyla çalışan ve iş imkanlarıyla gelecek odaklı bir bölüm olması yönüyle ben tercih etmeyi düşünenlere gözüm kapalı öneriyorum bölümümü.

Hemen Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi bölümüne girebilmek için ihtiyacın olan puanı hesaplamak için buraya tıkla!