Birçoğumuz eğitim hayatımız boyunca pek çok sunum yaptık. Bazen üzerinde günlerce düşündük. Görseller, tablolar, yazı stilleri derken en ince ayrıntısına kadar hazırladık. Her kelimesini tek tek ezberledik. Bazen de çok heyecanlandık ne diyeceğimizi bilemedik. Ekrandan okuyup geçiştirdik. Birçoğunuz bu yıl üniversiteye başlayacak. Bol bol sunum yapacak. Artık ekrana bakıp, okuyup geçtiğimiz ya da her kelimesini ezberleyip dinleyiciye aktardığımız sunumlar çok eskide kaldı.

İşte sizi bir adım öne taşıyacak etkileyici sunum yapmanın 5 altın kuralı;

  1) Tek seferde yalnızca bir konudan bahsedin!

   Örnek verecek olursak 3 önemli konudan bahsedecekseniz ve hepsini tek sayfada  gösterirseniz siz daha ilk konudan bahsederken dinleyiciler çoktan diğer konuları okuyor, onlar hakkında düşünüyor olacaktır. Bu da onların sizin önünüze geçmelerine ve sizi dinlememelerine sebebiyet verebilir. Dinleyicilerin dikkatinin dağılmamasını istiyorsanız onların sizinle birlikte adım adım ilerlemelerini sağlayın. Aşama aşama ilerlemek dinleyicilerin konuları daha iyi kavramalarını sağlayacaktır

 

2) Dinleyicileri kendinize bağlayın!

   Sunumunuza ilgi çekici bir konuyla başlayın. Dinleyicilerin duygularına hitap edin. Sunumun başında dinleyicilerin bütün dikkatini üzerinizde toplarsanız artık kolay kolay ilgileri dağılmayacaktır. Dinleyicilerin dikkatinin sizde olduğunu bilmek size özgüven katacak, motivasyon sağlayacaktır.

 

3) Dinleyicilere soru sormaktan çekinmeyin!

Soracaklarınız dinleyicide merak uyandırır. İlgi çekici bir soru dinleyicide sunum hakkında olumlu etkiler bırakacaktır. Dinleyiciyi meşgul ederek dikkatinin dağılmasını engeller. İnsanları düşünmeye teşvik eder. Kişiler kendilerini sunumun bir parçasıymış gibi hisseder.

4) Mesajınızın ana fikri doğrultusunda bir hikaye oluşturun!

Sunumunuzu hikaye aracılığıyla dinleyiciye aktarmanız dikkatleri toplamak için harika bir yöntemdir. Dinleyicileri gereksiz bilgilerle yormamış olursunuz. İnsanlar bütünlük duygusu sağlayan içeriklerden etkilenirler.

 

5) Görselliğin gücüne inanın!

 Görsellerle desteklediğiniz sunumlar dinleyicinin dikkatini arttırır. Ancak çok fazla ya da konuyla alakasız görseller kullanıp da dinleyicinin dikkatini dağıtmamaya özen gösterin. Beynimiz renklere karşı çok değişik tepkiler verir. Siyah beyaz ağırlıklı görseller kullanılarak hazırlanan sunumlar diğer renklerle hazırlanan sunumlara göre daha etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.