Üniversiteye gidip de öğrenim hayatında hiç sunum yapmamış bir insana rastlamak çok zordur. Bu sunumlar veya slaytlar bazen aşırı derecede önemli olabilir. Puanınız, sınıfı geçip geçemeyeceğiniz bu sunumlara bağlı olabilir. Doğal olarak sunumunuzun sıkıcı olmasını ve insanların dinlerken uyuyakalmasını istemezsiniz. Peki, masal gibi dinlenen, etkili bir sunum yapmak için nelere dikkat etmek gerekir? Haydi okumaya devam et!

1) Kişisellik

   Sunumunuza kendinizi tanıtarak başlayın. Dinleyicilerinizin halini hatrını sorun. Konuya direkt bilgi yüklemesi yapar gibi dalmayın. Ve mutlaka seçtiğiniz konunun sizin için önemini, hikayesini, neden bu konuyu seçtiğinizi anlatın. Konuyu sizin seçmediğiniz durumlarda ise mutlaka sunumun arasına örnek vermek gibi, konuyla ilgili bir anınızı paylaşmak gibi kişisel bir şeyler ekleyin. Sunumunuz ne kadar kişiselleşirse, akıllarda bıraktığınız iz o kadar kalıcı olur.

2) Slayt Desteği

   İlkokuldan beri hepimizin aşina olduğu slaytlarla sunumunuzu zenginleştirebilirsiniz. Fakat bu slaytlarla ilgili birkaç önemli nokta var. İlk olarak sunumu slayt yapmasın, siz yapın. Yani sunumu sadece slayttaki yazıları okuyarak bitirmeyin. Kendiniz de bir şeyler katın. Veya slayta koyacağınız yazının bir kısmını ezberleyin. Bir diğer önemli konu ise, bütün sayfayı yazılar ile doldurmayın. Mümkün olduğunca az yazı kullanmaya çalışın. Çünkü dinleyicileriniz bu yazıları okumaya çalışırken sizin söylediklerinizi dinlemeyecektir. Benden size bir tavsiye, maddeleme sistemini kullanın. Konunuzu başlıklara ayırın ve her bir başlık ayrı bir madde olsun. Her madde ayrı bir sayfada, madde ile alakalı bir arka planın (fotoğrafın) üzerine yazılı olsun. Madde ismini slayttan okuyun, anlatacaklarınızı kendiniz anlatın. Son olarak yazınızı ve görselinizi görüntü kirliliği yaratmayacak şekilde konumlandırın. Karmaşık olmayan, güzel fotoğraflar seçin. Ve en önemlisi arkaplan rengi ile yazıların rengi yakın olmasın. Mümkün olduğunca zıt renkler olsun. Ve yazılarınız büyük puntolu olsun. Yoksa okunamayabiliyor.

3) Akıcılık, Jestler ve Mimikler

   Akıcı bir dille konuşun. Sesiniz canlı ve gür çıksın. Kesinlikle yavaş yavaş, kısık sesle konuşmayın. Tabii dinleyicilerinizin uyuklamasını istemiyorsanız. Anlatımınızı yaparken gereken yerde gereken kelimeye vurgu yapın. Tıpkı bir masal anlatır gibi ses tonunuzu değiştirerek anlatımınıza renk katabilirsiniz. Jest ve mimiklerinizi güzel kullanarak tüm dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz.

4) Dinleyiciyle Etkileşim

   Sunumunuz sırasında dinleyiciye sorular sormak, cümlenizin sonunda “Değil mi?” gibi dinleyicilerin onaylamalarını gerektirecek soru kalıplarını kullanmak dinleyicinin dikkatini üzerinizde tutmanıza yardımcı olur. Gereken yerlerde dinleyicilerin yorumlarını alabilirsiniz.

5) Espritüellik

   Sunumunuz sırasında bol bol espri ve şaka yapmaya çalışın. Sunumunuzu eğlenceli hale getirin, insanları neşelendirin. Böylece isteseler de sıkılamazlar. Mümkünse bunu sunuma başlarken mutlaka yapın. Sunumunuzun konusunu duyup sıkıcı olacağını düşünenlerin ön yargılarını kırmış olursunuz.