Sunum yapmak bazılarımız için başlı başına eziyet denebilecek bir aktiviteyken, bir de bunu İngilizce veya başka bir yabancı bir dilde yapmamız gerektiği zamanlar olabilir. Kur sonunda diğer kura geçme aşamasında performans notunuzda etkili olabilir, hele hazırlık senesindeyseniz bu yabancı dilde sunumlar bir türlü peşinizi bırakmaz. Peki bu durumda ne yapabiliriz, sunum teknikleri halihazırda başlı başına bir konuyken yabancı dilde nasıl sunum hazırlayabiliriz?

Kopyala-Yapıştır Yapmayın, Kendiniz Yazın

 En sık görebileceğiniz ve aynı zamanda yapılan en büyük hata bu dersek yanlış olmaz. Hele öğretmeniniz ya da sizi değerlendirecek kişi az çok sizin İngilizce seviyenizi biliyorsa bundan kaçının. Seviyenize uygun olmayan gramer kurallarıyla oluşturulmuş cümleler, bilmediğiniz terimler ve daha kötüsü belki de anlam ifade etmeyen sözcükler... Eğer sunumu "Kopyalamadan yapamam ki ben!" diyorsanız konunuzu iyice internetten araştırın. Mümkünse önce Türkçe, çok karmaşık olmayan cümlelerle sunumunuzu genel hatlarıyla oluşturun. Sonrasında ise bunu kendi kelimelerinizle, yine seviyenize uygun kurallar içeren cümlelerle yabancı dile çevirin. Kimse sizden ana diliniz gibi sunum yapmanızı beklemiyor, ne biliyorsanız onu yazın ve bilmediğiniz kelimelerden uzak durun.  

Google Translate'e Fazla Güvenmeyin

 Bunu belirtmeme gerek olduğundan emin değilim ama yine de yazmış olalım. Türkçe yazdığınız metini çevirirken kelime çevirisinde size yardımcı olabilir ama Google Translate'ten cümle çevirmemeye çalışın. Mümkünse yabancı dili iyi olan birine ya da öğretmeninize sorun. Google Translate'in ne gibi facialara yol açtığı sosyal medyada bir ara gündem konusuydu sonuçta!

Sunumunuza Gerçekten İyi Hazırlanın 

 Bu Türkçe yapacağınız sunumlarda da geçerlidir ancak özellikle yabancı dil konuşuyor olmanın vereceği heyecanla daha çok panikleyebilirsiniz, sakin olun. Eğer iyi hazırlandıysanız ve konuyu biliyorsanız panikleyecek bir şeyiniz yok. Sunumunuzu yazılara boğmadan hazırlayın ve bir kısmı konuşarak anlatın. Konuşacağınız kısma önceden karar verin ve olabildiğince iyi öğrenin. Böylece hem sunumu izleyiciye anlatmış olur hem de sunuma hazırlandığınızı değerlendiricinize belli edebilirsiniz.

Normal Sunum Hazırlama ve Sunma Tekniklerini Bilin

 Sunumu hazırlamayı başardınız, tebrikler! Kimileri için asıl sıkıntılı kısım sunma kısmı olsa da siz çoğu bitti azı kaldı diye düşünün. Sunum sürenizi size verilen ölçüye göre ayarlayın, sunumunuza değil izleyicinize bakın, görseller kullanın ve sunumunuza hakim olun. Sunum hazırlama ve sunma teknikleri hakkında yazılmış yazılarımıza buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Good Luck!