Sinema severleri dolu dolu bir Ocak ayı bekliyor. Sizler için bu ay vizyona girmiş ve girecek olan filmlerden birkaçını derledik. Bu hafta 8 film vizyona girerken önümüzdeki haftalarda da şahane filmler beyaz perdeyle buluşacak. İşte sizin için seçtiğimiz Ocak ayı filmleri!

1) 3 Hayat 

 3 Hayat filminin senaristi, 2018 Cannes film festivali en iyi senaryo ödülüne layık görülen iran sinemasının ünlü ismi Jafar Panahi! Film, oyuncu Behnaz ve Jafar Panahi'nin çıktığı yolculuğu konu ediniyor. Marziyeh oyunculuk yapmak isteyip ailesi tarafından engellendiği için intihar eden bir genç kız. Marziyeh’in mesajını Instagram'da kendisine yollanan bir video üzerinden alan ünlü yönetmen Panahi, bu mesajı Marziyeh'in istediği gibi ünlü film yıldızı Behnaz Jafari'ye iletir. Jafari ve Panahi, bu videonun üzerine düşer ve genç kızın ailesini bulmak üzere yola çıkarlar. Etkileyici bir senaryosu olan İran yapımı film 3 Hayat, 4 Ocak’ da vizyona girdi ve izleyicisini bekliyor.  

2) Çiçero

 

 Yönetmen koltuğuna Serdar Akar'ın oturduğu film Çiçero’nun başrolünde Erdal Beşikçioğlu var. Çiçero, filme adını veren 2. Dünya Savaşı sırasında casusluk yapan İlyas Bazna'nın, kod adı Çiçero’nun, hikayesini anlatıyor. İlyas Bazna, 2. Dünya Savaşı sırasında Ankara’daki İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışan biridir. Almanlar için casusluk yapmaya başlayan Bazna’ya “Çiçero” kod adı verilir. Çiçero savaşın seyrini değiştirmesine rağmen T4 uygulamasıyla engellilerin gaz odalarına gitmelerine, iğneyle uyutulmalarına engel olamaz. İlyas Bazna’nın savaştaki etkisini ve savaş sonrası yaşadıklarını beyaz perdeye taşıyacak olan Çiçero filmi 18 Ocak’ta vizyonda! 

3) Yangın Yeri 

 Filmin başrollerini Jake Gyllenhaal, Carey Mulligan ve Ed Oxenbould paylaştığı Yangın Yeri, Richard Ford'un aynı isimli romanından uyarlanmış. 1960'lı yıllarda geçen film, babasının işsiz kalmasıyla ailesi dağılan Joe Brinson'ın hikayesini anlatıyor. Babasının yokluğuyla yaşından çok daha olgun olmak zorunda kalan Joe’nun ailesini ayakta tutma çabasını izleyeceğiniz Yangın Yeri filmi 4 Ocak’ta vizyona girdi!  

4) Kona Fer í Strí? (Woman at War) 

 Filmin başrolü olan Halla, ellilerinde yalnız ve bağımsız bir kadındır. Herkesin sandığının aksine sakin görünüşünün ve tavırlarının altında tutkulu bir çevre aktivisti yatmaktadır. Halla yaşadığı ülke olan İzlanda’daki alüminyum endüstrisine savaş açmaya karar verir. Açtığı bu zorlu savaşta vandallık ve sabotaja başvuracak kadar kararlı ve gözü karadır. Halla, uzun uğraşların ardından yeni bir alüminyum ocağı için devletle şirketler arasında yapılan anlaşmaları durdurmakta başarılı olur. Ama tam Halla en büyük darbeyi indirmeye hazırlanırken beklenmedik bir mektup alır. Çocuk evlat edinmek için yaptığı başvuru sonunda kabul edilmiştir ve onu Ukrayna’da küçük bir kız çocuğu beklemektedir. Halla anne olma hayalini gerçekleştirmek için aktivist kimliğini bir kenara bırakmaya hazırlanır. Tabii öncesinde alüminyum endüstrisini sakat bırakacak son bir saldırı planlamaya karar verir. 2018 Cannes Film Festivali'nde SACD Ödülü alan film Woman at War 25 Ocak’ta sinemalarda! 

Keyifli seyirler dilerim!