2019 yılına girdik sevgili okuyucular. Bir yıl daha yaşlandık evet ama geleceğe de bir yıl daha yakınlaştık. Gelecekte neler bizi bekliyor bilmiyoruz ama geride bıraktığımız yıllardan bugüne neler değiştiğine kısaca bakabiliriz! Teknoloji, hayatımızı birkaç yılda bile büyük farklar yaratacak şekilde değiştiriyor. O bu kadar hızlı değişirken ona ayak uydurmak çok zor aslında. Telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar, arabalar, günlük hayatımızda kullandığımız çoğu şey her geçen gün değişmiyor mu? Aslında her yeni fikir ve girişim, insanlığın ilerlemesi yönünde atılan bir adım. Ama bu gelişmeler bütünü insan yaşamını ve ilişkilerini olumlu mu yoksa olumsuz mu etkiliyor buna kesin bir yanıt veremiyoruz.

Kuşlardan Telefonlara

 Gelişen teknoloji tüketim çılgınlığını da beraberinde getirdi aslında. Çoğu şeyi anında eskitir olduk. Anı yaşamak yerine sosyal medyada çekip paylaşmayı seçtik. İntihar eden insanları bile reklam malzemesi yaparak sosyal medyada paylaşanları gördük. Eskiden arkadaş ortamında oturulduğunda saatlerce sohbet edilirken şimdi herkes telefonlarında sosyal aleme gömülüyor. Bunun sorumlusu internet ve telefonlar kesinlikle. Yeni kuşak bu hastalıkla büyüyor. Doğduğundan itibaren elinde telefon ve bilgisayarla yaşamı tanımaya başlıyor. Sosyal anlamda zararı çokken bir de radyasyon gibi bir etkenle sağlığımızı da etkiliyorlar aslında. Bu olumsuzluklarının yanında belki de hayatımızı en çok kolaylaştıran aygıtlardan da bir tanesi tabii ki. İlk zamanlarda insanlar dumanla ve güvercinle haberleşirken şimdileri tek bir tuşla dünyanın bir ucundaki insanın sesini duyabiliyor, hatta görüntüsünü görebiliyoruz.

Siyah Beyazdan HD’ye

 Belki bizler siyah beyaz televizyonları görmedik ama arkası kocaman televizyonlara şahit olduk. O zamanlar televizyon sadece televizyon izlemek aracılığıyla kullanılırdı. Şimdi televizyonlarda o kaba görüntü gidip incecik ekran geldi, görüntü kalitesi %200 artarken televizyondan da internete girme özelliği aktifleşti. Siyah beyaz televizyonları gören anne babalarımız bu değişime en çok şaşıran nesildir kesinlikle. Eski işlevini de zamanla yitirmeye başlayan televizyonları belki ileride göremeyeceğiz, telefonlarımız bu işlevi de yerine getirecekler.

At Arabasından Tesla’ya

 Daha ortada hiçbir şeyin olmadığı zamanlarda insanlar at arabalarıyla ulaşımlarını sağlıyorlardı. 19 yüzyılda buharla çalışan arabaların üretilmeye başlanmasıyla otomobiller tarih sahnesinde yerini aldı. Bundan sonraki otomobiller de petrolün kullanılmasıyla sayısız değişik modellerde ve donanımlarda üretildi. Kurucusu Elon Musk olan Tesla şirketi, elektrikle çalışan ve sayısız yenilikte bir otomobil serisi piyasaya sundu. Bununla da kalmadı, SpaceX'i kurup uzaya otomobil gönderdi. Kendisi şu an uzay boşluğunda sürüklenmekte! Eskiden hayal dahi edilemeyen elektrikle çalışan ve otomatik pilot özelliği bulunduran bu arabalara ileride nasıl bakılacağını kestiremiyoruz. Belki de herkesin, şu an hayallerimizde olan uçan arabalara bineceğini göreceğiz.

 Daha bir sürü şey değişirken, ileride neler olacak hepimiz çok merak ediyoruz. Bu konuda yapılmış bana göre en iyi dizilerden biri Black Mirror. Her bölümünde farklı bir konunun ele alındığı bu dizi, teknolojinin insan yaşamları üzerindeki etkisini bize aktarmaya çalışıyor. Bir göz atmayı unutma!