Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi, toplumun teknolojiyle değişimi ve insanların kendilerine ayırdıkları zamanın kısalmasıyla psikolojik bozukluklar da gün geçtikçe artıyor. Kendimizle ve gerçek dünyayla aramızdaki bağın yavaş yavaş güçsüzleşmesini önlemek amacıyla ortaya atılmış yeni bir kavramla tanışmaya ne dersiniz?

Mindfulness Nedir?

 Mindfulness'ı tam olarak Türkçeye çevirmek mümkün olmasa da "bilinçli farkındalık, anın farkında olma" olarak tanımlayabiliriz. Yani yaşadığınız anın gerçekten içinde olmaktan, hissederek yaşamaktan bahsediyoruz. Yediğiniz yemeğin tadını tam olarak almak, dokunduğunuz nesnenin pürüzlerini elinizde hissetmek ve gün içinde yaptığınız birçok eylem sırasında kendinizi ona vermek; "farkında" olmanın başlangıç adımları. Yani mindfulness için, kolayca uygulayabileceğiniz bir psikoterapi yaklaşımı diyebiliriz.

 Konuyla ilgili ilk çalışmaları Prof. Dr. Jon Kabat Zinn, MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi Mindfulness Merkezi'nde gerçekleştirmiştir. Prof. Dr. Jon Kabat Zinn, Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Programını oluşturan kişidir. Bu program, çeşitli hastalıkları olan gruplara uygulanmış ve alınan sonuçlar umut dolu olmuştur. Hastalıklarda azalma ile birlikte daha kolay uykuya dalma, yaratıcılıkta artış ve kendi kendini sakinleştirmeyi öğrenme gibi sonuçlar gözlenmiştir.

Peki bu Bilinçli Farkındalık tam olarak ne işe yarar?

 Mindfulnes pratiklerini düzenli olarak yaptığınızda, zorlayıcı olmaması gereken günlük yaşam, zorlayıcı durumlarla dolu olduğunda (stres, öfke, yönetilmesi gereken para ve zaman gibi etkenler vs.) bu durumlardan kaçmayı değil, anı yaşamayı ve bunlarla başa çıkabilmeyi kolaylaştırır. 

Mindfulness Pratiği nasıl yapılır?

 Öncelikle bu pratiği yapmak için telefonunuza indirebileceğiniz ve size yardımcı olabilecek birçok uygulama mevcut. Burada asıl amaç, belirli bir süre için sadece bulunduğunuz anın içinde olmak ve çevrenizi gözlemlemek. Kafanızdaki düşüncelerden, yaklaşmakta olan sınavlarınızdan, sabah arkadaşınızla ettiğiniz kavgadan ya da düşünmeden duramadığınız sosyal medya bildirimlerinizden uzaklaşıp sadece o anda bulunduğunuzu hissetmekle başlayın. Sadece bulunduğunuz mekanı düşünüp etrafınızda olup bitenleri görüp dinlemeyi deneyin. Sorun şu ki, bu gözüktüğü kadar kolay bir etkinlik değil. Konsantrasyonunuzun dağılması ve düşüncelerinize geri dönmeniz an meselesi ve buradaki asıl amaç da bunu önleyebilmek.

 Kendinizi dinlemeyi öğretecek, stres toleransını arttırmayı amaçlayan bu teknikle, var olmayan kurguların yükü ve kaygısıyla kendinizi tüketmeye son verebilmek, mevcut zorlukları kabul ederek sakin ve mantıklı kararlar alabilmek, kişilerle ilişkilerde ise yargılayıcı veya suçlayıcı olmadan iletişim kurabilmek için bu etkinliğe bir şans vermenizi öneririz.

 Güzel bir Türkçe kaynaktan daha fazla bilgi almak için buraya, İngilizce altyazıyla bir TEDx konuşması dinlemek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.