Vaktinizin bolca verimli ve keyifli geçeceği bir geziye ne dersiniz? Cevabınız evet ise konuyla ilgili küçük bir önerimiz var. Sizleri Türkiye’nin bilim merkezleri ile tanıştırıyoruz! Bilim merkezleri; bilimi canlandırmak, toplumda bilime karşı farkındalık oluşturmak, deneyler ve uygulamalar sayesinde merak duygusunu ortaya çıkarmak gibi birçok katkı sağlayan ve çeşitli etkinliklere, ziyaretlere kapısını açan merkezlerdir. Daha çok çocuklara yönelik gibi görünse de bilim merkezleri aslında büyükler için de keyifli hale gelebiliyor. Biz de sizler için vaktinizi keyifli geçirebileceğiniz bu yerleri derledik. İşte ülkemizin çeşitli illerinde bulunan bilim merkezleri!

1) İTÜ Bilim Merkezi | İstanbul 

 İstanbul Teknik Üniversitesinin Taşkışla Kampüsü’nde bulunan bilim merkezi oldukça geniş bir alana sahip. Birçok projeye imkan sunan İTÜ Bilim Merkezi, içinde 70 adet birim bulunduruyor. Yıl boyunca etkinliklere ev sahipliği yapan bu bilim merkezinde, toplu geziler yapmanız, atölye çalışmalarına ve bilim okuluna katılmanız mümkün. Hafta içi 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz İTÜ Bilim Merkezi’ne giriş ücreti; öğrenciler için 4 TL, yetişkinler için 6 TL olarak belirlenmiş.  

2) ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi | Ankara 

 Orta Doğu Teknik Üniversitesinin kampüsüne giderek bu merkeze rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Bilimi topluma götürme projeleri, bilim ve toplum günleri, şenlikler, çevre eğitimleri, seminerler gibi etkinlikleri gerçekleştiren ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi, 7’den 77’ye bilimsel farkındalık düzeyini artırmayı hedefliyor. İçinde farklı çeşitlerde sergi alanı olan bu merkezi hafta içi 09.00-17.00, cumartesi günleri ise 10.00-16.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 

3) Konya Bilim Merkezi | Konya 

 Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan bilim merkezi kapalı ve açık seçenekleriyle geniş bir alana konumlanmış. İçinde çeşitli sayıda atölyeler ve laboratuvarlar bulunuyor. Bu atölye ve laboratuvarları grup halinde randevu alarak kullanma imkanı sunuyor. İnternet sitesi üzerinden aylık takvime bakarak, etkinlikleri takip etmeniz mümkün. Aynı zamanda planetaryum imkanı da sunan bu bilim merkezine giriş ücretleri öğrenciler için 2 TL, yetişkinler için ise 5 TL olarak belirlenmiş. Pazartesi günleri kapalı olup hafta içi 09.00-17.00, hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün.  

4) Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi | Gaziantep 

 Gaziantep Belediyesi ve Turkcell’in katkılarıyla kurulan Turkcell Gezegenevi ve Bilim Merkezi, Şehitkamil ilçesindeki Botanik Bahçe’nin yanına konumlandırılmış. Bu merkezde astronomi, kimya, robotik kodlama, fizik, biyoloji gibi bilimsel atölyeler bulunmakta. Atölyelerin yanı sıra  gezegenevi film seansları size yirmi beş dakika süren uzayla ile ilgili kısa filmleri izleme imkanı sunuyor. Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu merkeze giriş ücreti çocuklara ücretsiz olup yetişkinlere 3 TL olarak belirlenmiş. 

5) Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi | Eskişehir 

 Eskişehir’in Sazova semtindeki Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi 2012 yılında Sabancı ailesinin katkılarıyla açılmış. Sabancı Uzay Evi Türkiye'nin ilk uzay evi olma niteliğini taşıyor. Kubbe şeklinde oluşturulmuş devasa ekranındaki görüntüler başınızı döndürmeye yetiyor. Bilim Deney Merkezinde ise Magdeburg küreleri, mekanik illüzyonlar-göz yanılsamaları, palanga sistemi, deprem simülatörü gibi oldukça çeşitli deneyler mevcut. Verimli vakit geçireceğiniz bu merkez pazartesi dışında her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Giriş ücreti yetişkinler için 10TL, öğrenciler için 5 TL olarak belirlenmiş.